Novi udžbenici i što o njima misle učenici

Učenike u Republici Hrvatskoj će u školskoj godini 2014./2015. dočekati novi udžbenici.

Do 1. ožujka 2014. svi učitelji obvezni su odabrati udžbenike za razodblje od naredne četiri godine. Zakon je predvidio da se udžbenici mijenjaju svake četiri godine jer je pretpostavka da će u tom vremenu mnogi udžbenici metodički i sadržajno zastarjeti. 

Udžbenici koji su trenutačno u uporabi stari su u prosjeku osam godina, a neki i dvadesetak godina.  Novi udžbenici bit će metodološki suvremeniji, usklađeni s novim pravopisom, unijet će se sadržaji za obradu zdravstvenoga i građanskoga odgoja, medijske kulture i poduzetništva, uklonit će se zastarjelost u informatici, geografiji, povijesti i filozofiji, uklonit će se spolne nejednakosti i nezastupljenost manjina.

Proveli smo  anketu među učenicima da vidimo slažu li se oni s promjenom udžbenika.

ŠK1

Ana:Sadašnjim udžbenicima nisam baš zadovoljna jer pojedine podatke moram potražiti na internetu i u drugim knjigama. U sljedećoj školskoj godini želim da udžbenici imaju više digitalnih dodataka i više važnih, a manje nevažnih podataka.“

Rok:Nisam baš zadovoljan sadašnjim udžbenicima zato što u njima ne pišu svi podatci. Pregledni su, ali mislim da nisu baš praktični jer u njima piše puno stvari koje nisu važne. Želim da od sljedeće školske godine udžbenici budu tanji i praktičniji.“

Renato:Zadovoljan sam većinom udžbenika, ali u nekima sam često morao tražiti dodatne podatke. U sljedećoj školskoj godini želim klasične udžbenike s jednako podataka i kao do sada želim raditi po postojećim udžbenicima.“

  Edita:Zadovoljna sam s većinom  udžbenika, ali neki imaju nekoliko nedostataka pa sam ponekad morala tražiti dodatne podatke. U sljedećoj školskoj godini želim digitalne udžbenike s manje podataka u njima.“

  Lorena:Nisam zadovoljna udžbenicima jer sam često da bi našla neke važnije podatke morala potražiti na internetu. U sljedećoj školskoj godini želim nove udžbenike s više važnijih podataka.“

  Sara:Neki udžbenici su u redu, no neki imaju mnogo teksta, a ne sadrže one najvažnije pojmove. U sljedećoj školskoj godini želim nove udžbenike koji  imaju i digitalni oblik i koji sadrže stvari koje su nam potrebne.“

   Fran:Postojećim udžbenicima i jesam, i nisam zadovoljan, zato što sam neke podatke morao potražiti na internetu. U sljedećoj školskoj godini želim da udžbenici imaju više digitalnih dodataka i materijala, manje podataka i više pokusa.“

   Martin:Zadovoljan sam postojećim udžbenicima jer sadržavaju sve potrebno. U sljedećoj školskoj godini ne želim da se udžbenici mijenjaju zato što želim nastaviti raditi po postojećim udžbenicima.“

   Megi: „Zadovoljna sam postojećim udžbenicima, praktični su i pregledni i nisam morala tražiti dodatne podatke na internetu. U sljedećoj školskoj godini želim klasične udžbenike s malo manje nevažnih podataka.“

 Dora:U većini slučajeva sam zadovoljna postojećim udžbenicima. Praktični su i pregledni,  jedino što je previše teksta u nekim udžbenicima, a premalo slika. Nisam baš često morala tražiti dodatne podatke na internetu,ali ponekad jesam. U sljedećoj školskoj godini želim klasične udžbenike s malo više slika, a manje teksta.“

 izd

***** Napravili smo i usporedbu digitalnih i tiskanih udžbenika *****

PREDNOSTI digitalnih udžbenika:

– tekst možemo pretraživati pomoću ključnih pojmova, osim kada je u slikovnom obliku

– zauzima malo mjesta

– digitalne knjige se mogu čitati na slabom svjetlu, pa i u totalnom mraku

– brzo kopiranje

– niska cijena distribucije

– ekomomski i ekološki su prihvatljive jer smanjuju potrošnju papira i tinte

– ne istroše se tijekom vremena

– sadržaj digitalnih knjiga može biti interaktivan odnosno u njega se mogu dodati razna programska rješenja, video zapisi, tablice, kvizovi i ankete koje korisniku omogućuju interakciju i bolje razumijevanje sadržaja

NEDOSTATCI digitalnih udžbenika:

– mogu biti nekompatibilni s novim ili starim hardwareom i softwareom

– zahtjeva pažnju u rukovanju i spremanju dokumenata da bi se izbjeglo gubljenje podataka

– program može onemogućiti ispis

– neki korisnici koji imaju problema s vidom preferiraju papir umjesto ekrana

– korištenje može zadati problema ljudima koji nisu dovoljno informatički pismeni

PREDNOSTI tiskanih knjiga:

– može se čitati na različitim mjestima

– uvijek dostupne

– može se čitati i kada je oštećena

– ne zahtjeva izvor struje kao računalo

– ne zahtjeva posebne vještine (osim čitanja)

NEDOSTATCI tiskanih knjiga:

– ne mogu se pretraživati po ključnim riječima

– ne mogu se čitati u mraku

– zauzimaju mnogo mjesta, teške su za prenošenje (pogotovo na putovanjima)

– ekološki su upitne jer se za njih koriste velike količine papira

– preskupe su jer njihovu cijenu određuju interesi izdavača i države

– visoka cijena tiska i distribucije

*****

Usporedba koju smo napravili proizlazi iz želje učenika da novi udžbenici budu digitalni. Ostaje nam pitanje spremnosti naših učenika i učitelja za rad s takvim udžbenicima. Za potpuni prelazak na digitalne udžbenike nismo spremni jer ne postoje tehnički uvjeti u školama, a ni u pojedinim kućanstvima. Izdavači najavljuju digitalne inačice tiskanih izdanja udžbenika s dodatnim materijalima koji će nam biti dostupni putem interneta. Preostaje nam jedino da pričekamo sljedeću školsku godinu i vidimo kako će takvi udžbenici zaživjeti u praksi i kolika će biti iskorištenost njihovih dodatnih mogućnosti.

Anita Ivek, 7.a